Амунція для військових Кількість : 12 комплектів ...
Ноутбуки для армії Кількість: 2 Кому: артилерист...
Футболки літні, потовідвідні Кількість: 30 шт Ко...
Тактичні осінні куртки Кількість: 10 Призначення...
Камера GoPro 10 з кріпленням на шоломи Кількість:...
Тепловізор військовий є одним із найбільш значущих оптичних приладів для полювання або сучасних бойових дій. Туман або запиленість, день або ніч, тепловізійний прилад забезпечує гнучкість, універсальність та тактичну перевагу у будь-яку пору року та за будь-якої погоди.
Вибір ПНБ або тепловізора часто складне завдання, особливо для новичка, який робить свій перший вибір або для полювання, або для військових операцій. На ринок виходить дедалі більше брендів, від дорогих військових моделей до більш дешевших, побутових. Тепловізійне обладнання військового класу розраховане на суворі бойові умови та в порівнянні з доступнішими моделями коштують істотних грошей. Перш ніж приступити до вибору військового тепловізора, прочитайте цей гайд, який допоможе вам зробити вірний вибір. Також ви знайдете відповідь на запитання, який тепловізор зараз потрібен ЗСУ.
Наприкінці цієї статті ми також спростимо завдання, визначивши найоптимальніші вимоги для сучасного тепловізора для військових.
Перш ніж приступити до вибору
У широкому значенні прилади нічного бачення та тепловізори умовно можна поділити на військові (силові структури, поліція чи армія) та цивільні (полювання, туризм, комунальні служби). На жаль війна позбавила багатьох з нас можливості насолоджуватися дозвіллям та обирати між приємним та необхідним. Тому всі погодяться що спостерігати за білочками у нас поки немає часу, а стріляти горобців ми не будемо, ціль у нас трохи більша хоч і не набагато розумніша. Тому поговоримо про те обладнання, яке допоможе боротися з ворогом.
На що потрібно звертати увагу при виборі тепловізора
Тепловізор військовий це складна цифрова техніка, тому перше на що необхідно дивитися це наявність вичерпної інструкції. Яке б не було ваше ставлення до мануалів, ознайомитися з інструкцією до тепловізора просто необхідно. Якщо в комплекті з тепловізором буде такий том не найцікавішого, але корисного чтива, можемо переходити до огляду основних параметрів.
Стандарт матриці
Військовий тепловізор може будуватися на основі однієї з двох технологій:
- a-Si (amorphous Silicon), більш доступна технологія, але має меншу чутливість та температурний діапазон;
- VOx (Vanadium Oxide), технологія більш просунута, має більшу чутливість та температурний діапазон;
Якщо є з чого вибирати та дозволяє бюджет, то краще вибрати модель на більш сучасній матриці, якість картинки буде помітно кращою.
Охолодження матриці
Ця функція зустрічається у топових моделях військових тепловізорів. Охолодження матриці дозволяє вивести якіснішу картинку. Тепловізори з такою матрицею краще розрізняють ціль, навіть якщо її температура мінімально відрізняється від температури навколишнього середовища. Ціни на такі пристрої можуть бути дуже високими, але моделі без охолодження також виконують свою роботу досить добре.
Діаметр об’єктива та роздільна здатність матриці
Чим вище значення, тим чіткіша буде картинка і силует цілі. Матриця з високою роздільною здатністю забезпечить високу деталізацію та відстань, на якій може вестися спостереження. Радимо обрати не менше, ніж 400х300 пікселів.
128×96 | Не рекомендуем |
160×120 | Не рекомендуем |
384×288 | Прийнятне значення |
400×300 | Прийнятне значення |
640×480 | Рекомендоване значення |
1024×768 | Рекомендоване значення |
Дистанція детекції
Відстань на якій можна розпізнати та ідентифікувати об’єкт характеризує якість та просунутість тепловізора. Чим кращий показник, тим простіше розпізнати об’єкт і визначити його за зовнішніми ознаками на певній відстані (розрізнити людину від тварини, дрібні рухи, тип транспортного засобу тощо). Цей показник пов’язанім з попереднім пунктом і деякі виробники вказують на упаковці конкрету відстань в метрах для зручності. Радимо мінімум 1500 м.
Параметри об’єктивів
Як і у фототехніці, тепловізори розрізняються по фокусній відстані, світлосилі та діаметру передньої лінзи. Найпростіше звертати увагу на розмір об’єктива, чим більше його діаметр, тим якіснішим буде картинка. З фокусною відстані простіше: чим вона менша, тим ширший кут зору і менший масштаб картинки (30 мм і менше).
Фокусна відстань об’єктива | Класифікація | Передача перспективи | FOV: кут огляду, поле зору |
6-25 мм | Ширококутні | Велике поле зору, зменшений масштаб зображення | Більше 15° (> 260 м/1000 м) |
35-50 мм | Нормальні | Стандартне поле зору, звичний масштаб зображення | 7-15° (122-260 м/1000 м) |
70-200 мм | Телеоб’єктиви | Вузьке поле зору; збільшений масштаб зображення. | Менше 7° (< 122 м/1000 м) |
Кут зору
Чим більше значення, тим більшу область простору буде видно. Якщо потрібно відстежувати велику площу, потрібно вибирати мінімальне значення. Якщо невеликий та далекий об’єкт, то максимальне. Тепловізор з регульованим кутом можна назвати дуже вдалою та універсальною покупкою.
Зум
Необхідно уточнити, який зум і в яких значеннях використаний. Якщо зум оптичний, то при збільшенні, картинка залишається максимально якісною, якщо цифровий, то з кожним порогом збільшення, зображення на екрані буде погіршуватися. Збільшення – це досить корисна опція, яка дозволить добре контролювати вибрану область з безпечної відстані. Віддайте перевагу оптичному зуму хочаб з двократним збыльшенням.
Дисплей
Оцінюючи дисплей важливо покладатися на власні враження від роботи з ним, якщо потрібно відштовхуватися від конкретних аоказників, то звертайте увагу на роздільну здатність, тип екрану та частоту оновлення. Виробники не часто вказують роздільну здатність екрану в тепловізорах, але хорошим вважається 1280х960 пікселів. Для типу екрана найкращим варіантом буде OLED. Такий екран дасть якісну картинку та контрастність, що може компенсувати недоліки матриці та цифрової обробки зображення. Що стосується частоти оновлення, чим вона вище, тим плавніше виглядатиме картинка, вибирайте від 30 – 50 Гц, значення нижче навряд чи буде комфортним.
Налаштування зображення
Кількість налаштувань та можливостей у тепловізорі звичайно набагато менша ніж у відеокамері, але деякі з них дуже корисні. Радимо звернути увагу на кількість фільтрів зображення, потрібні вони для того, щоб підлаштувати прилад до конкретного середовища та завдання, будь то ліс, поле, місто, день/ніч, тип цілі ітд. Різноманітність світлофільтри дає можливість налаштувати комфортне зображення для максимальної диференціації та відстеження цілей.
Живлення
Як і звичайна відео або фотокамера, тепловізор споживає енергію, але так як компактність приладу є тактичною перевагою, в деяких моделях батарея не може похвалитися великою автономністю. Радимо не звертати великої уваги на кількість mAh, а зосередитися саме на зручності використання та можливості швидкої заміни батареї (в ідеалі на звичайні AA, AAA) або підключення додаткового акумулятора/повербанку. Добрим показником для батареї вважаеться безперервна робота всю ніч, тобто 7-9 годин.
Конструкції тепловізорів
Приціли — ударостійкий монокуляр із прицільною сіткою для встановлення на стрілецьку зброю за допомогою стандартного кріплення Пікатінні. Досить вузькоспеціалізований пристрій, який кріпиться до зброї. Варто враховувати що електронний прилад може не витримати навантаження при стрільбі з великого калібру. Також радимо звертати увагу на кріпильні кільця, які йдуть в комплекті, часто вони не кращої якості і доводиться докуповувати щось надійніше.
Нічні насадки для оптичних денних прицілів, які встановлюються на об’єктив за допомогою спеціального адаптера. Такий варіант вимагає тривалого налаштування, пристрілювання, а також часу на монтаж та демонтаж.
Монокуляри — прилад для спостереження з одним оком, зовні нагадує зорову трубу. Завдяки ціні та компактності, найпопулярніші прилади у мисливців після прицілів. Найпоширеніший та універсальний тип тепловізора.
Біноклі – прилад з парними окулярами для двох очей, як у звичайних денних біноклів. Використовуються для нагляду на далеких відстанях.
Окуляри – монокуляр або бінокуляр, що має об’єктив зі збільшенням 1x і маску-голову. В основному використовуються для спостереження у приміщенні на близьких відстанях.
Прилад нічного бачення або тепловізор
Тут все просто, і ПНБ і тепловізор це нічна оптика, але в першому випадку це аналогове обладнання, а тепловізор це цифровий пристрій схожий за принципом роботи з відеокамерою.
ПНБ посилює можливості зору і, по суті, дозволяє вам працювати з тією ж ефективністю вночі як і вдень, їхати на автомобілі без освітлення, орієнтуватися на пересіченій місцевості, пересуватися з високою швидкістю, читати, розрізняти дрібні деталі.
Тепловізор дозволяє побачити те, що недоступно при звичайному погляді, побачити недавно працюючий автомобіль, розпізнати слабкий тепловий слід від недопалків, залишків багаття, побачити замасковане скупчення живих цілей.
Існує 4 покоління ПНБ з яких необхідно вибирати 3 або 4. У перших 2 поколіннях для роботи пристрою необхідний спеціальний інфрачервоний освітлювач яких може демаскувати спостерігача, 3 покоління 4 працює без нього.
Плюси ПНБ
Картинка в ПНБ приємніша та більш звична для ока, техніка має більший час роботи, ціна нижча ніж у тепловізора. Добре підходить для орієнтування на місцевості, керування автомобілем в нічний час.
Мінуси ПНБ
Не відстежує теплові цілі, ефективно працює тільки вночі.
Плюси тепловізора
Розпізнавання цілі у будь-який час доби, можливість тонкого налаштування, світлофільтри, запис на флешку, виведення зображення на монітор.
Мінуси тепловізора
Не бачить через скло, вимагає досвіду та вправності, не розрізняє цілі, що не випромінюють тепло, погано розрізняє дрібні перешкоди такі як дроти, гілки, нерівності грунту або дороги.
Враховуючи спрямованість та сильні сторони пристроїв, професійні військові часто використовують обидва варіанти. ПНБ у вигляді міні-бінокля або очулярів кріпляться на шолом і використовується для орієнтування на місцевості в умовах поганої видимості або вночі. Тепловізор використовується як насадка на приціл. Таким чином, обидва пристрої закривають усі “сліпі зони” і роблять солдата готовим до більшості ситуацій.
Детальна відео інструкція, яка допоможе розібратися у виборі тепловізора.
Якщо коротко то який тепловізор вибрати?
Якщо ви визначилися з типом пристрою та не готові розбиратися в технічних деталях, ми підготували для вас набір оптимальних характеристик, які повинен мати хороший тепловізор:
Розумний мінімум
- Корпус або металевий або з композитних матеріалів який здатний витримати екстремальні умови експлуатації.
- Захист від пилу, вологи та дощу не менше, ніж IP67.
- Матриця: оксид ванадію (VOx), мінімальна роздільна здатність 384×288.
- Екран: OLED роздільна здатність мінімум 1024×768, 50 Гц частота оновлення.
- Дальність виявлення людини: 1500м.
- Оптичний зум хоча б Х2.
- Кут зору максимальний.
- Можливість підключити до павербанку по USB.
Якщо дозволяє бюджет
- Можливість підключення до зовнішніх моніторів.
- Роз’єм під флешки.
- Наявність об’ємного накопичувача.
- Синхронізація зі смартфоном, WiFi, Bluetooth.
Які тепловізори потрібні ЗСУ
Навіть якщо ви добре підготувалися, вивчили технічні характеристики і точно знаєте, який тепловізор хотіли б придбати для себе, це не означає, що саме цей пристрій зможе допомогти нашим воїнам на передовій. Справа в тому, що починаючи з 90-95 тис. гривень практично всі тепловізори мають достатній набір характеристик, щоб задовольнити будь-які потреби. Проблема в тому, що ці потреби можуть бути дуже різними.
Снайпери потребують прицільних насадок, водіям зручніше працюватиме з класичним ПНБ, навідники не зможуть працювати без якісного стереоскопічного бінокля або ширококутного монокуляра, штурмові підрозділи віддають перевагу окулярам, які б кріпилися до шолома і звільняли обидві руки. Також багато залежить від театру бойових дій. Наприклад, під час боїв на відкритій місцевості, у полі чи лузі, тепловізор повинен охоплювати велику територію та “діставати” якнайдалі. У міських боях тепловізор повинен добре диференціювати цілі на тлі споруд та безлічі об’єктів випромінюючих тепло.
Таким чином, тільки сам воїн або командуючий ЗСУ знає, в яких умовах прилад нічного бачення чи тепловізор надасть йому перевагу.
Скільки коштує тепловізор військовий
Ціни на військову нічну оптику на порядок вищі, ніж на побутову. Це зумовлено умовами експлуатації та вимогами до якості пристроїв. Тепловізори для ЗСУ та будь-якої іншої армії повинні конструюватися з найякісніших матеріалів та вміщувати у собі передові технології, адже від роботи обладнання залежить життя. Середня ціна тепловізора, який би відповідав військовим вимогам, починається від 90 000 грн.
Важлива будь-яка допомога
Вибір тепловізора дуже відрізняється від вибору побутового пристрю або смартфона, оскільки професійний інструмент повинен відповідати конкретним вимогам. Помилка при виборі військового тепловізора може повністю знецінити допомогу, яка так необхідна нашій армії. Так наприклад у 2014-2015 роках більше половини ПНБ та тепловізорів було куплено за рахунок волонтерських організацій, але на жаль багато з них виявилися промисловими зразками з дальністю роботи в 10-20 метрів, такі тепловізори використовують при роботі на виробництвах.
Ми дали вам не вичерпну, але достатню інформацію про те, як вибрати тепловізор, які тепловізори потрібні для ЗСУ, скільки коштують тепловізлори і якими вони бувають. Будь-яка ваша допомога армії це внесок у спільну перемогу. Разом переможемо!